Як на Рівненщині резонансні злочини розкривали
Судові експерти стверджують, що людей з однаковими відбитками пальців рук не існує. Причетність до злочину зловмисника можуть довести за наявності невеликого фрагмента сліду руки, при умові достатньої кількості відображених окремих ознак папілярного узору. Лише на одному злочинівиявляють та вилучають десятки слідів. Своїми секретами діляться фахівці з проведення судової дактилоскопічної експертизи, яка дає точнийрезультат.
Працівники Рівненського НДЕКЦ МВС України, а зокрема і фахівці сектору дактилоскопічних видів досліджень та обліків виїжджають на усі резонансні злочини, що скоюються на території області. Відшукати хоча б фрагмент сліду злочинця вдається не завжди – зловмисники нині обізнані і ходять на справи у рукавичках. Втім, за найменшої можливості працівники сектору відшукають сліди. Не один раз відбитки пальців рук лишалися на одязі або навіть на тілі постраждалої людини. Ефективне та якісне проведення огляду місця події, виявлення та фіксація слідів злочину є запорукою успіху в розкритті злочину по «гарячих» слідах.
Гучне вбивство рівненського лікаря – рефлексотерапевта Андрія ЛИМИЧА розкрили за три дні. Вбивцю, який зарізав медика, і забрав у нього 40 тисяч гривень, затримали. Усе завдяки оперативній роботі правоохоронців та судових експертів сектору дактилоскопічних видів досліджень. «Ми відібірали з місця злочину 46 слідів, – каже завідувач сектору дактилокопічних видів досліджень та обліків Рівненського НДЕКЦ Вікторія ЮЗИК. – Серед них спеціалістами було виявлено фрагмент сліду пальця руки, який був залишений не власниками квартири, а сторонньою особою. В процесі перевірки даного сліду за картотекою встановлено імовірну особу злочинця. Проте, щоб дати стовідсотковий результат, довелось додатково клопотати перед слідчими ГУ НП в Рівненській області щодо повторного дактилоскопіювання підозрюваної особи, з метою отримання якісного відбитка пальця руки».
А два роки тому у Рівному злочинець зґвалтував жінку, використавши при цьому скляну пляшку. Від отриманих травм вона померла. «На місці події ми виявили скляну пляшку, – пригадує головний судовий експерт сектору дактилокопічних видів досліджень та обліків Рівненського НДЕКЦ Тарас ТОКАРЕЦЬ. – Проведеними дослідженнями на ній були виявлені сліди пальців рук, за допомогою яких вдалося ідентифікувати ґвалтівника».
Особу невідомого грабіжника, що скоїв напад на аптеку у Рівненській міській лікарні та поранив у руку правоохоронця, який його переслідував, а потім помер, вистреливши собі у скроню, вдалось встановити лише завдяки дактилоскопії.
Відтак, перебільшити значення роботи експертів з дактилоскопічної експертизи фактично не можливо. «Протягом 2016 року за допомогою слідів рук нам вдалось встановити 14 осіб, які скоїли кримінальні правопорушення та встановлено особи 7-ми невпізнаних трупів», – прокоментував директор Рівненського Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Андрій СЕМЧУК.
Експерти діляться деякими своїми секретами. Наприклад, щоб зафіксувати відбитка, на нього клеють скотч. Проявити слід можна за допомогою фізичного способу чи хімічного.
«В ціаноакриловій камері використвується ціаноакриловий клей – це хімічний спосіб, – розповідає Вікторія Юзик. – Цей спосіб небезпечний для здоровя експерта, втім дієвий. На металеві кришечки необхідно накапати клею. Як тільки увімкнути камеру, вона починає його нагрівати. Пари осідатимуть на потожировій речовині, що є на відбитку. Після цього папілярні лінії зафарбуються у білий колір. За аналогічним способом знаходять відбитки на зброї або деревяних палицях.
Тривалість такої експертизи до восьми годин. А ось сліди на грошах можна шукати і кілька діб! Все залежить від того, коли зловмисник брав їх до рук. Чим старіший слід, тим довше він проявлятиметься. «Якщо ми побачимо, що бистро проявляються сліди пальців рук, то це значить – ймовірний злочинець був десь недавно на місці події», – говорить Вікторія Юзик.
Індивідуальних ознак на відбитках пальців має бути щонайменше вісім, на долонях – 24. Завдяки дактилоскопічному порошку (це фізичний спосіб) експертиза триває кілька хвилин. Потім відбитки заносять на дактилокарту. Далі з бази даних система вибирає схожі на них. Часто це може бути кілька десят слідів! З них ідентичні до досліджуваних експерт обирає самостійно.
Щоб уникнути помилок, експерти з дактилоскопії підстраховують один одного. Висновок готують лише тоді, коли сумнівів не виникає ні в кого. Кожен судовий експерт усвідомлює, що від вірного обґрунтованого та повного експертного дослідження залежить подальше життя та доля людини. Щоб уникнути помилок, фахівці Центру постійно підвищують свій професійний рівень, та проводиться багатоступеневий контроль якості. Висновок надходить до ініціатора лише після повної перевірки його достовірності. Можливо саме тому, дактилоскопія – одна із небагатьох видів експертиз, результат якої категоричний.
Світлана Прокопчук
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.