Як розпізнати інсульт?
При інсульті рахунок йде часом буквально на хвилини. Від того, наскільки швидко і точно зоорієнтуються в ситуації люди, що оточують хворого, залежить не тільки можливість його подальшого відновлення, але й життя, оскільки від інсульту щорічно вмирають мільйони людей. Причому ця хвороба не щадить нікого – ні чоловіків, ні жінок, ні старих, ні молодих людей.
Смертність при інсульті обумовлена тим, що люди, які знаходилися поруч, не надали значення підозрілим симптомам, розгубилися і не викликали вчасно швидку допомогу. І дорогоцінні хвилини йшли, знижуючи шанси потерпілого на життя.
Смертність при інсульті безпосередньо залежить від того, наскільки швидко була надана кваліфікована медична допомога
Як розпізнати симптоми інсульту?
Ознаки інсульту в більшості випадків виявляються вже в перші хвилини захворювання. І розпізнати їх може кожен. При інсульті клітини головного мозку, позбавлені нормального кровопостачання поступово відмирають, що може проявитися наступними симптомами:
При найменшій підозрі на інсульт, наприклад, якщо людина безпричинно спіткнулася кілька разів або буквально на кілька секунд втратила свідомість, скористайтеся правилом ПЗП:
П – посміхнутися:
Попросіть людину посміхнутися. При інсульті відбувається параліч м’язів з одного боку тіла, в результаті чого посмішка виходить кривою – на ураженій стороні куточок рота залишиться опущеним.
З– заговорити:
Спробуйте заговорити з потерпілим. При інсульті мова зазвичай порушується, стає незв’язною або загальмованою.
П – підняти руки
Попросіть постраждалого підняти обидві руки вгору одночасно. При інсульті одна рука буде падати або йти в сторону.
Якщо сумніви залишаються, запропонуйте хворому висунути язик. При інсульті він зазвичай западає набік.
Якщо у потерпілої людини присутня хоча би одна ознака інсульту – терміново викликайте швидку допомогу! При цьому максимально точно перерахуйте всі симптоми.
До приїзду швидкої допомоги постарайтеся вжити заходів, які не дозволять погіршити і без того складне становище:
Допоможіть потерпілому прийняти горизонтальне положення, покладіть його на ліжко або, якщо це сталося на вулиці – на лавку або навіть просто на землю.
Забезпечте правильну позу потерпілому: голова і плечі повинні бути трохи підняті (приблизно на 30 градусів), але шию при цьому згинати не слід
Подбайте про свіже повітря – відкрийте кватирку, вікно або двері
Розстебніть одяг, яка заважає вільному диханню, розслабте краватку, зніміть з шиї шарф або хустку
У разі виникнення блювоти поверніть голову потерпілого набік, щоб виключити потрапляння блювотних мас в дихальні шляхи
Не піддавайтеся паніці. Адже від ваших дій залежить життя людини.
Важливо! До симптомів інсульту не можна ставитися легковажно. Нехай вас не вводить в оману короткочасне порушення функцій. У більшості випадків після видимого поліпшення стану через деякий час хвороба прогресує, але лікарі вже не встигають врятувати хворого.
Повідомляє Державна установа “Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.