Завершилися курси підвищення кваліфікації вчителів “керівників гуртків” за новою інноваційною програмою “Етноосвіта”
60 вчителів категорії “керівники гуртків” отрмали сертифікати про проходження курсів підвищення кваліфікації за інноваційною програмою “Етноосвіта”, яка була створена в рамках проекту одноіменного проекту фахівцями обласного інституту післядиплосної освіти у співпраці з спеціалістами обласного центру народної творчості. Вчителі позашкільної освіти Рівненщини мали унікальну можливість упродовж чотирьох днів спілкуватися та переймати досвід відомих носіїв поліської традиції, майстрів, художників, фольклористів та письменників.
Секретами поліської вишивки поділилася з учасниками проекту Заслужена майстриня народної творчості Орися Рябунець, яка володіє майже 90 видами технік вишивки і передає свої знання і майстерність молодим вишивальницям. ЇЇ творчість доводить, що вишивання – жива традиція, яку потрібно розвивати і передавати дітям.
Під час лекцій та майстер-класів позашкільники дізналися, що село Крупове, що на Дубровиччині – називають столицею поліського ткацтва та побачили справжній поліський серпанок. А Заслужена майстриня народної творчості України Ніна Рабчевська навчила “гуртківців” як правильно пов’язувати намітку.
Про традиційний поліський обряд “Водіння куста” розповіла Віра Зиль, керівниця аматорського родинного колективу. Саме завдяки йому науковці і дослідники звернули увагу на цей обряд.
Фольклорист Юрій Ковальчук поділився досвідом, як залучає до збереження нематеріальної культурної спадщини Рівненського Поліся дітей звичайної рівненської школи.
Відома рівненська писанкарка Вікторія Степанюк провела майстер-клас із виготовлення великодніх писанок, красою яких учасники проекту були просто вражені.
Серед лекторів проекту поет, автор і виконавець пісень, художник, скульптор, іконописець, різьбяр Микола Тимчак. Його пензлем та різцем відроджено десятки духовних святинь Волині, Тернопільщини і Рівненщини.
Досвідом організації освітнього процесу з дітьми поділилася з учасниками проекту художній керівник “Зразкового художнього колективу” фольклорного гурту “Весняночка” міського Палацу дітей та молоді Лілія Молодцова. І в хорошому розумінні слова прото змусила танцювати учасників відомий на весь світ поліський танець “Печоноє порося”.
Художній керівник Етнокультурного центру «Веснянка» Рівненського ПДМ Віктор Ковальчук розповів про те, як в етнокультурному центрі поєднується етнокультура з етноосвітою.
Дослідник бортництва Олексій Нагорнюк розкрив секрети прадавного бджільництва – бортництва, витоки якого сягають раннього середньовіччя.
Поділився власним досвідом з позашкільниками і Сергій Гаврилюк – керівник зразкового художнього колективу фольклорно-етнографічна студія «Веретено» Степанського Будинок дітей та молоді та керівник зразкового аматорського фольклорно-етнографічного гурту «Мазурки» клубу с. Корост, що на Сарненщині.
Етноосвіта – це не лише збереження традицій, це і відкриття. Для багатьох учасників проекту відома рівненська письменниця, майстриня вишиваного слова Олена Медведєва стала справжнім відкриттям.
Керівники гуртків на курсах підвищення кваліфікації вперше побачили вишиті шедеври письменниці, які вже підкорили світ. А дехто з “гурківців” навіть долучилися до вишивання наступної книжки майстрині.
Вивчати своє, пишатися своїм, навчити любити своє, рідне. Тільки так можна відродити свої традиції – резюмувала педагог, фольклорист та етнограф Раїса Цапун. З цим погодилися і учасники проекту “Етноосвіта”
Проект “Етноосвіта” реалізовується в рамках нової пронрами “Культура плюс” за підтримки Українського культурного фонду. Наступним етапом проекту буде практичне застосування набутого досвіду “керівників гуртків”з супроводом менторів у формі таборування з мотивованою молоддю віком 14-18 років у групах на базі Рівненського обласного молодіжного пластового вишкільного центру, проведення підсумкової аналітичної зустрічі та видання дайджесту проєкту і методичних рекомендацій. Проект триває з грудня 2020 року і завершиться у вересні 2021.
Повідомляє PR-менеджерка проєкту “Етноосвіта”за підтримки УКФ Руслана Броновицька
Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.