Зеленський вніс до Ради законопроект про посилення кримінальної відповідальності за незаконний видобуток бурштину
4 вересня Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект про посилення кримінальної відповідальності за незаконний видобуток або переміщення бурштину через кордон.
Згідно з проектом у Кримінальному кодексі з’явиться нова стаття 240-1 – “Незаконне видобування бурштину”.
Текст статті:
1.Незаконне видобування бурштину –
карається штрафом від семисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від одного до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. Реалізація, придбання, зберігання, передача, пересилання, перевезення, переробка незаконно видобутого бурштину –
караються штрафом від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до шести років, або позбавленням волі на той самий строк.
3. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб або повторно, або у значних розмірах, а так само дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, –
караються позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років.
Примітка. Під значним розміром у цій статті слід розуміти вартість бурштину, що у сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян”.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що ця проблема тривалий час замовчувалася, але за останні роки незаконне видобування бурштину набуло загрозливих масштабів:
“Щороку незаконними діями жителів окремих регіонів України (за оцінкою експертів до незаконного видобутку бурштину залучені більше 50 тисяч осіб) державі завдаються збитки на десятки мільйонів доларів. Через самовільне користування надрами та застосовувані методи видобування бурштину (здебільшого застосовується метод гідророзмиву) щорічно на великих площах української землі змінюється гідрологічний режим, знищуються десятки гектарів лісових масивів і земельних угідь, пошкоджується ґрунтовий і рослинний покрови, псується родючий шар землі, що істотно обмежує можливість подальшої експлуатації ґрунту, та в кінцевому результаті може призвести до екологічної катастрофи.
Так, зокрема, за останні три роки лише слідчими підрозділами органів внутрішніх справ (поліції) Рівненської, Волинської і Житомирської областей зареєстровано 1534 провадження за статтею 240 КК України щодо незаконного видобутку бурштину. До суду направлено 172 обвинувальних актів за фактами незаконного видобутку бурштину. У розслідуваних кримінальних провадженнях вилучено та визнано речовими доказами 154 одиниці автотранспорту, 1456 мотопомп“.
Нагадаємо, як писали українські ЗМІ, 12 серпня Володимир Зеленський відвідав Житомирську область. Саме під час проведення місцевої наради було підняте питання незаконного видобутку бурштину, тоді ж президент попросив звільнити керівників поліції у 9 районах та очільників СБУ у Рівненській, Волинській та Житомирській областях через причетність до схем із незаконного видобутку бурштину.
Окрім того, Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів внести в Верховну Раду законопроект щодо легалізації видобутку бурштину з терміном – до 1 жовтня цього року. Розглянути та підтримати проект закону, парламент має, до 1 грудня 2019р.
фото з мережі Інтернет
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.