У Рівному просто серед міського парку утворилось провалля, яке відкрило шлях до підземних ходів. Глибина ями – понад чотири метри. Науковці помітили щонайменше чотири напрямки, які поки що засипані мотлохом та землею. Досліджувати ходи почнуть на наступному тижні. Чиновники кажуть: знайти, куди вони ведуть  – це убезпечити від провалів рівнян. А ще дослідити історію тисячолітнього Рівного.15282044_1185315104885321_2044173222_n Біля фонтану з міфічним лицарем та драконом, яке в народі за схожість називають «пам’ятником стоматологу», тріщини в асфальті з’являлись давно. Втім, містяни не обходили улюблене місце в міському парку і лише спостерігали. Аж тут покриття почало руйнуватись буквально на очах. “Ми побачили тріщину і вирішили перевірити. Взяли звичайну кувалду – пару раз вдарили і побачили, що тріщина не стоїть на одному місці, а йде далі. Тож  вирішили трохи «допомогти» екскаватором. Вдарили кілька разів ковшом і зявилось провалля», – прокоментував директор міського обєднання парків Андрій ЧЕРЕПАНОВ. Через мотлох розібрати, що знахідка – унікальна історична споруда, було тяжко. Втім, цегляна кладка і чотириметрові стіни свідчили про те, що це не занедбаний підвал зруйнованого  будинку. І навіть не древній погріб. Щоб докопатися до істини, працівники парку почали …копати!    Вивезли чотири вантажівки сміття. Будівельні відходи, предмети одягу і навіть пластик. Було схоже, що ще кілька десятиліть тому ніхто не був зацікавлений досліджувати історію…15310228_1185315101551988_1533553426_nРівним вже кілька років ходять легенди про підземні ходи, які оповивають усе місто. Про існування підземелля не раз розповідали старожили. Поки в провалі знайшли чотири напрямки ходів. Один з них – прямує під фонтан. Куди решта – поки невідомо. «Чотири напрямки, які ведуть в  різні сторони, – констатує керівник управління культури міста Рівного.  – Це вимурувана галерея. В деякі підземні ходи можна лізти навколішки. Ми бачимо якусь дуже цікаву історичну споруду. Яку – хай встановлюють історики, археологи і краєзнавці». Провалля одразу оглянули рівненські науковці. Кажуть: підземелля могли побудувати ще до 16 століття. «Та цегла, яку вийняли вже, різних часів – 17, 18, 19 століття. Але внизу цегла може бути набагато древніша. Тож я сподіваюсь,    що ми вийдемо на підземні ходи більш раннього Середньовіччя і слов’янських часів», – каже дослідник Валентин ДЕМ’ЯНОВ.
У проваллі плюсова температура. Тож досліджувати його почнуть із наступного тижня. «Проте є проблема, що почне осідати грунт і падатиме все на голову. Тобто треба продумати спочатку систему укріплень, а тоді працювати. Тут ходити не можна буде, – каже старший науковий співробітник Рівненського краєзнавчого музею Олексій ВОЙТЮК.
Коштів у дослідження поки що не вкладатимуть. А ось плани на відновлене історичне підземелля – далекоглядні.  «Це зберегти, накрити склом, зробити під світку. Так як роблять за кордоном. Щоб можна було  експонувати об’єкт, – каже  керівник управління культури міста Рівного Тарас МАКСИМЕНКО. – І тоді, я  сподіваюсь, підуть діти і студенти дивитись на спадщину Короленка, описану в «Дітях підземелля». Поки ж урвище закривають від випадкових перехожих. Втім, вже цієї ночі помітили, що імпровізована загорожа посунута вбік.  Заглядати, а тим більше спускатися в провалля небезпечно – наголошують у парку. Вибратися звідти самотужки, або залізти без спорядження, не травмувавшись – не можливо.15281921_1185315108218654_1349350241_n
Надія Литвинюк
21 256 переглядів

Один комментар на “Підземні ходи, які знайшли у Рівному, можуть оповивати усе місто

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

17 + девятнадцять =