Рівненським батькам на замітку: що таке парвовірусна інфекція?
Лікарям і батькам добре знайомі дитячі інфекції, які супроводжуються висипкою на шкірі – кір, краснуха, скарлатина, інфекційний мононуклеоз. Але є ще одна хвороба, яку легко переплутати з ними. Іі можна сплутати з різними алергічними реакціями на деякі медичні препарати або контактним дерматитом. З подібними симптомами протікають деякі захворювання сполучної тканини: системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, склеродермія. У багатьох дітей вона так і залишається нерозпізнаною Помиляються навіть досвідчені лікарі. Цією хворобою є парвовірусна інфекція або інфекційна еритема. Ще одна назва інфекційної еритеми – «п’ята хвороба». Так її прийнято називати з тієї причини, що в списку дитячих інфекцій, які супроводжуються висипом, ця хвороба перебуває під п’ятим номером.
Парвовірусна інфекція – гостре інфекційне захворювання переважно дитячого віку, що викликається парвовірусами і характеризується різноманітними клінічними проявами, серед яких найбільш поширеною є інфекційна еритема. На сьогоднішній день захворювання ще не вивчено до кінця, однак встановлено, що його збудником є парвовірус людини типу B19.
Джерелом інфекції є хвора людина. Передається повітряно-крапельним шляхом. Також можлива передача трансплацентарним шляхом (через плаценту від вагітної до плоду) та парентеральним шляхом (через кров). Характерна зимово-весняна сезонність. Дуже небезпечна вірусна еритема в період вагітності. Зараження може призвести до загибелі плода та викидня. Інкубаційний період захворювання в середньому становить від 4 до 14 днів.
Парвовірусна інфекція у дітей зустрічається частіше, ніж у дорослих. Досить часто інфекційна еритема протікає в безсимптомній формі. При цьому висип зазвичай короткочасний або не виникає зовсім, а простудні симптоми проходять за пару днів.
Захворювання починається з лихоманки, нездужання, ознобу. Потім приєднується патогномонічний симптом «ляпасу» щік – яскрава еритема шкіри в області щік, а також плямисто-папульозний висип на тулубі і кінцівках, який швидко трансформуються в «мереживний» висип. Висип при парвовірусній інфекції зазвичай проходить приблизно через тиждень, але може зберігатися до 2-3 тижнів. Іноді протягом наступних тижнів можуть з’являтися повторні висипання, особливо при хвилюванні, фізичному навантаженні, перебуванні на сонці, при купанні.
Специфічного лікування при парвовірусній інфекції немає, тому основна терапія направлена на те, щоб усунути неприємні симптоми захворювання. У більшості випадків пацієнти лікуються вдома. Госпіталізація показана тільки дітям із захворюваннями системи крові, імунодефіцитом, а також вагітним жінкам, так як у них воно може привести до розвитку серйозних ускладнень.
Для профілактики даного захворювання рекомендується уникати контактів з хворими людьми; дотримуватись вимог особистої гігієни (мити руки з милом), часто провітрювати приміщення, правильне харчування та повноцінний сон.
Повідомляє Рівненський обласний лабораторний центр
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.