Чому і як пенітенціарії Рівненщини порушили права ув’язнених та засуджених на охорону здоров’я та належне медичне забезпечення.
Як повідомляє прес-служба прокуратури Рівненської області у виправних колоніях, слідчому ізоляторі, інших місцях несвободи Рівненщини порушувалися права ув’язнених та засуджених на охорону здоров’я та належне медичне забезпечення.
Це з’ясувалося за наслідками проведених перевірок з питань додержання адміністраціями зазначених установ вимог кримінально-виконавчого та іншого законодавства, що їх провели упродовж жовтня-листопада 2016 року органи прокуратури Рівненської області із залученням фахівців органів влади та державного контролю.
Лише за втручання прокуратури більше 20 ВІЛ-інфікованих осіб, які утримуються у слідчому ізоляторі та виправних колоніях області, пройшли відповідне обстеження та 6 з них призначено необхідне лікування.
Також, у порушення вимог законодавства, адміністрацією Рівненського СІЗО не забезпечувалося флюрообстеження осіб, які вибували з установи, а в Городищенській ВК № 96 не всі засуджені пройшли щорічні профілактичні медичні огляди.
Аби з’ясувати чому ж в установах виконання покарань порушувались права на охорону здоров’я та належне медичне забезпечення “Новини по-рівненськи” звернулись до пенітенціарної служби області.
Пенітенціарії визнають, що однією із проблем є надання належної медичної допомоги ВІЛ-інфікованим засудженим. Відповідно до нормативних актів МОЗ України та Міністерства юстиції України в установах виконання покарань проводяться заходи із тестування та раннього виявлення даного захворювання, диспансерного нагляду та його лікування. Для цих цілей окремих спеціалістів в штатах установ немає, всі заходи здійснюються існуючими працівниками із залученням спеціалістів з територіальних закладів охорони здоров’я. Так, за поточний період цього року здійснено понад 1070 тестувань на наявність ВІЛ-інфекції, диспансерний нагляд здійснюється за 83 ВІЛ-інфікованими, з яких специфічне лікування отримують 54 пацієнти.
“Слід зазначити, що специфічне лікування здійснюється за наявності на те показань, відповідних результатів клініко-лабораторних обстежень та призначається відповідним фахівцем. Крім того лікування здійснюється лише за згодою пацієнтів, частина з яких не погоджується на тривалий, можна сказати пожиттєвий прийом лікарських засобів“, – розповідає Олександр Гоч начальник сектору охорони здоров’я управління ДПтС України в Рівненській області.
Лабораторні обстеження та консультації засудженим в основному проводяться своєчасно на базі КЗ «Рівненський обласний центр профілактики зі СНІДом» та лікарняних закладів ДПтС України, однак це вимагає проходження певного часу для обстеження та запрошення спеціалістів, особливо це стосується осіб, які потрапляють до слідчого ізолятора та нетривалий час там перебувають розповідають у пенітенціарній службі області.
“Звернень засуджених саме з приводу відмови у призначенні специфічного лікування в 2016 році не надходило. Таким чином, незважаючи на наявні проблеми, все таки лікувально-профілактична роботи з ВІЛ-інфікованими в основному проводиться згідно із законодавством“, – каже Олександр Гоч.
Не менш проблемним з точки зору виконання є проведення щорічних профілактичних оглядів, в тому числі і на туберкульоз серед засуджених та осіб, узятих під варту зауважують пенітенціарії. Олександр Гоч розповідає, що відповідно до законодавства вони підлягають флюрографічному обстеженню не рідше 1 разу на рік. Медичний огляд організовується та проводиться за відповідними графіками протягом року, так як вимагає обстеження фахівцями, лабораторними, рентгенологічними методами кожного засудженого. В зв’язку із вище вказаним у 4 кварталі ще не всі засуджені можуть бути охоплені медичним оглядом та флюрографічним обстеженням, виконання якого продовжується. Поряд з тим, за 10 місяців 2016 року у Городищенській виправній колонії вже виконано 420 флюрорентгенологічних обстежень, що трохи більше ніж середня кількість засуджених, з чого можна зробити висновок, що кількість осіб, не охоплених на даний час флюрографією, навіть з урахуванням руху, є незначною.
Варто зауважити, що у слідчому ізоляторі в переважній більшості утримуються підслідні, що при поступленні вже пройшли обстеження на туберкульоз під час перебування в ізоляторах тимчасового тримання органів національної поліції. Поряд з тим, у випадках тривалого перебування підслідних, їм завжди проводиться не рідше 1 разу на рік флюрографічне обстеження. В слідчому ізоляторі наявним обладнанням вже виконано понад 290 флюрограм без урахування оглядових рентгенографій у територіальних закладах охорони здоров’я. Захворюваності на туберкульоз серед осіб, узятих під варту в поточному році не було, всі випадки захворювань у слідчому ізоляторі (4 особи) були виявлені ще до поступлення в слідчий ізолятор чи при проведенні первинного медичного огляду. Поряд з тим, особам, які вибувають із слідчого ізолятора проводиться флюрографічне обстеження відповідно до вимог нормативних актів. Але, зважаючи на те, що більшість підслідних вже обстежені при поступленні чи профілактично, бувають випадки відмови від такого обстеження для уникнення додаткового опромінення, особливо коли відсутні будь-які клінічні прояви захворювання.
“Загалом, за поточний період територіальних закладів МОЗ з метою консультування та обстеження було вивезено 145 засуджених, 256 засуджених обстежено та проліковано в лікарняних закладах ДПтС України“, – підсумовує Олександр Гоч.
Також прокуратура Рівненщини, повідомляє, що Державною службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками в області притягнуто до адміністративної відповідальності 3 начальників медичних частин виправних колоній та 1 провізора Рівненського слідчого ізолятора-арештного дому.
Перевірки в ізоляторах тимчасового тримання у містах Рівне та Вараш засвідчили непоодинокі факти несвоєчасного надання медичної допомоги затриманим та взятим під варту особам.
У вказаних установах, а також КЗ «Острозька обласна психіатрична лікарня» на момент проведення перевірки виявлено факти зберігання і використання лікарських засобів із терміном придатності, що минув, або які в Україні не зареєстровані.
Вікторія Малецька
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.
Новини партнерів: