На Рівненщині виявили унікальний ліс
Щойно експерти з лісівничих питань міжнародного природоохоронного проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» завершили експедицію у лісгоспи Рівненської області, де провели ідентифікацію цінних природних лісів.
У результаті були виявлені ділянки загальною площею близько 2 тис. га. Природні ліси знаходяться у межах лісгоспів: Висоцького, Володимирецького, Дубровицького, Зарічненського, Рафалівського, Рокитнівського та Остківського. Тут у межах останнього виявлено найбільший цілісний масив природних лісів площею майже 260 га. Цим природним лісам вдалося зберегтися завдяки належній охороні і передовсім важкій доступності для людини.
Та як відзначають експерти, є певні загрози, що насуваються на ділянки цінних природних лісів. Зниження рівня ґрунтових вод, тривалі посушливі періоди протягом року та інші зміни клімату, призводять до послаблення стійкості деревостанів. В окремих випадках вірогідність вирубки дерев набагато збільшується. Першочерговим завданням лісівників є збереження природних лісів. Лише надання природоохоронного статусу цим територіям може призупинити небезпеку їх знищення.
Ось чому для проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» важливо виявити та зафіксувати ділянки природних лісів, отримати погодження від держлісгоспів-землекористувачів для їх збереження.
Минулого року такі ж дослідження відбулися на проєктних територіях Волинської та Житомирської областей. Експертами було виявлено 723,7 га природнього лісу у Волинській області та 675,5 га на Житомирщині.
Дослідження природних лісів Рівненщини продовжується.
Інформаційна довідка:
Природні ліси – ділянки площею понад 20 га. Деревостани природного походження та значного віку. У таких лісах ніколи не рубали або не заготовляли дрова, не випасалася худоба та не було іншого прямого впливу людини. Сьогодні немає лісів, які б у тій чи іншій формі не піддавалися би непрямому антропогенному впливу, як наприклад, через емісії (перенесення забруднювачів атмосферними потоками). Проте, ще збереглися лісові масиви різної площі, в яких ніколи не проводилася заготівля деревини. Ділянки природних лісів збереглися у Карпатах і Поліссі.
Зазначені ділянки Рівненської області ідентифіковано на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно з Рамковою конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат» (від 23.05.2017 № 2063-VIII)
Та у відповідності з Методикою визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів і природних лісів, затвердженою Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.05.2018 року № 161, зареєстрованим 11.06.2018 за № 707/32159.
Крім того, було закладено пробні площі, на яких здійснено опис деревостанів, визначено таксаційні його параметри: висоту, діаметр та вік окремих дерев.
«Полісся – дика природа без кордонів» — міжнародний транскордонний проєкт, що об’єднав природоохоронні інституції Білорусі, України, Німеччини, Польщі, Британії. На території України його впроваджує партнер асоціації BirdLife International – Українське товариство охорони птахів.
Період реалізації: 2019-2023 рр.
До проекту залучено 4 природні заповідники — «Древлянський», Поліський, Рівненський, Черемський; біосферний заповідник – Чорнобильський радіаційно-екологічний; 2 національні природні парки – Нобельський і «Прип’ять-Стохід»; входять Рамсарські угіддя — болотні масиви «Біле озеро» та болото «Коза-Березина»; «Переброди», «Сира Погоня», «Сомине» (Рівненський ПЗ), Поліські болота (Поліський ПЗ), Черемиське болото (Черемський ПЗ), заплави річок Прип’ять і Стохід (НПП «Прип’ять-Стохід»); Овруцько-Словечанський кряж; заказник «Поясківський ліс» – єдина на українському Поліссі збережена ділянка пралісу, що є об’єктом природоохоронного фонду
Тетяна Журій
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.