На Рівненщині щороку збільшується кількість людей, які відмовляються від профілактичних щеплень
За ініціативи Європейського бюро Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я в Україні з 24 по 30 квітня 2017 року проводиться Тиждень імунізації. Мета даного заходу привернути увагу до важливості профілактичних щеплень, інформувати населення про вакцинацію, як найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб.
За оцінками ВООЗ, у минулому році Україна визнана державою із найнижчим у світі рівнем охоплення населення профілактичними щепленнями. Так 30% дітей повністю вакциновані проти кору, 10% проти гепатиту В і лише 3% від дифтерії, правцю та кашлюку. Катастрофічна ситуація із вакцинацією в країні склалась по декільком причинам, це зокрема недовіра до безпеки вакцинації спровокована скандалом у 2008 році, недостатня обізнаність батьків щодо ризиків та небезпеки інфекційних хвороб, активна антивакцинальна пропаганда заснована на міфах та чутках, недостатньо позитивних новин про переваги вакцинації та активної позиції лідерів думок на підтримку вакцинації, недостатній рівень консультування про користь вакцинації від медичних працівників та загальна недовіра до системи охорони здоров’я. І все це на фоні незадовільного забезпечення вакцинами, яке розпочалось з 2011 року.
В нашій області є значна кількість осіб, які відмовляються від профілактичних щеплень і ця кількість щоразу збільшується. Станом на 01.04.02017 в області налічується 13048 осіб (1124,1 на 100 тис. нас.), які відмовляються від профілактичних щеплень з них 5418, а це 41,5%, не мають жодного щеплення. Найбільше відмов у Сарненському районі – 3575 (3421,8 на 100 тис. нас.), з них 1419 (40%) не мають жодного щеплення. Значна кількість відмов у м. Вараш (865 осіб або 2027,6 вип. на 100 тис. нас.), Зарічненському (591 або 1660,1) та Рокитнівському (832 або 1466,0) районах.
Недостатнє консультування батьків щодо вакцинації, а іноді і відсутність кваліфікованої інформації від медичного працівника щодо профілактичних щеплень приводить до недовіри до імунізації, а звідси і відмови від щеплень.
У минулому році ЮНІСЕФ оприлюднило дослідження, яке проводило серед батьків щодо їх ставлення до профілактичних щеплень. Було зазначено, що роль медичного працівника у прийнятті рішення батьками проводити щеплення досить висока. Серед опитаних 80% довіряють лікарю який призначив щеплення та проводив огляд дитини, 79% довіряють медичній сестрі, яка проводила щеплення. Втім, серед опитаних, 16% зазначили, що на їх рішення не робити щеплення вплинули медичні працівники. В Рівненській області цей показник один з найвищих в Україні, 36% зазначили що на їхнє рішення відмовитись від щеплення вплинули медичні працівники.
На сьогодні потрібно більш широко проводити освітні заходи з популяризації щеплень, інформувати населення про ризики інфекційних хвороб та переваги щеплень. І звісно підвищувати рівень знань серед лікарів усіх спеціальностей щодо імунопрофілактики.
Про це повідомляє Віктор Мороз завідувач відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Державної установи “Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.
Новини партнерів: