На Рівненщині у лісівників проблеми – всихання соснових насаджень та низькотоварна деревина
Що робити з низькотоварною та дров’яною деревиною – проблема, яку нині доводиться вирішувати лісогосподарським підприємства Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства. Масове всихання соснових насаджень стало причиною збільшення кількості суцільних санітарних рубок, і, як наслідок, накопичення низькотоварної та дров’яної деревини.
Ще два-три роки тому цю продукцію закуповували внутрішні товаровиробники (ТОВ «Свиспан Лімітед», ТОВ «Кроно-Україна», Коростенський завод МДФ та інші споживачі). Тому потреба в експорті дров’яної деревини була мінімальна або ж взагалі відсутня.
Сьогодні в лісгоспах Рівненщини попит на цей вид продукції відчутно впав. Єдиний вихід для забезпечення рентабельності та ефективного виробництва – реалізація дров’яної деревини на експорт. По цьому питанню останнім часом ситуація загострилася.
Першими почали бити на сполох лісівники ДП «Сарненський лісгосп», які звернулися з відповідними листами в Рівненське облуправління і переконані, що проблема потребує розгляду і пошуку оптимального рішення на загальнодержавному рівні.
Відповідно до вимог Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) вказана лісопродукція відповідає вимогам та реалізується під товарною підпозицією коду 4401 10, в яку включені деревина паливна у вигляді колод, полін, сучків, хмизу, гілок тощо. Це викликає низку суперечок контролюючих органів щодо належності лісопродукції даному коду. Прикладом цьому є випадок на Закарпатській митниці ДФС України. Інцидент є непоодинокий та може стати початком масових перевірок вантажу «лісопродукція» по всій Україні, що внаслідок недосконалого митного законодавства неминуче призведе до великих матеріальних збитків державних підприємств лісової галузі.
Вирішити ці питання можна шляхом врегулювання розбіжностей (непорозумінь) у нормативних документах усіх державних структур, які причетні до експорту дров’яної деревини. Зокрема привести до спільного знаменника позиції відображені у Листах Державної митної служби від 16.05.2011 року № 11.1/2-16/7598-ЕП від 20.11.2012 року № 11.1/2-16.2/13067-ЕП, від 26.11.2012 року № 11.1/1.2-16/13286-ЕП та Листа Державного агентства лісових ресурсів України від 23.11.2012 року № 04-02/468-12.
Активізація співпраці з вітчизняними деревообробними підприємства дозволить з’ясувати об’єктивні потреби внутрішнього ринку в дров’яній деревини та відпрацювати напрями реалізації низько товарної деревини з огляду на кон’юнктуру ринку та діюче законодавство. З огляду на обставини, що склалися, не виключено, що доведеться звертатися до профільного комітету Верховної ради України з проханням внести зміни до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» в частині заборони з 1 січня 2017 року вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту деревних порід, додати «за виключенням дров’яної деревини для технічних потреб».
Очевидно, що питання вкрай важливе і актуальне не лише для Рівненської, а й сусідніх областей, які змушені шукати шляхи боротьби з масовим всиханням соснових насаджень з найменшими втратами для екології та економіки.
Повідомляє Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.