Підземні ходи, які знайшли у Рівному, можуть оповивати усе місто
У Рівному просто серед міського парку утворилось провалля, яке відкрило шлях до підземних ходів. Глибина ями – понад чотири метри. Науковці помітили щонайменше чотири напрямки, які поки що засипані мотлохом та землею. Досліджувати ходи почнуть на наступному тижні. Чиновники кажуть: знайти, куди вони ведуть – це убезпечити від провалів рівнян. А ще дослідити історію тисячолітнього Рівного. Біля фонтану з міфічним лицарем та драконом, яке в народі за схожість називають «пам’ятником стоматологу», тріщини в асфальті з’являлись давно. Втім, містяни не обходили улюблене місце в міському парку і лише спостерігали. Аж тут покриття почало руйнуватись буквально на очах. “Ми побачили тріщину і вирішили перевірити. Взяли звичайну кувалду – пару раз вдарили і побачили, що тріщина не стоїть на одному місці, а йде далі. Тож вирішили трохи «допомогти» екскаватором. Вдарили кілька разів ковшом і зявилось провалля», – прокоментував директор міського об’єднання парків Андрій ЧЕРЕПАНОВ. Через мотлох розібрати, що знахідка – унікальна історична споруда, було тяжко. Втім, цегляна кладка і чотириметрові стіни свідчили про те, що це не занедбаний підвал зруйнованого будинку. І навіть не древній погріб. Щоб докопатися до істини, працівники парку почали …копати! Вивезли чотири вантажівки сміття. Будівельні відходи, предмети одягу і навіть пластик. Було схоже, що ще кілька десятиліть тому ніхто не був зацікавлений досліджувати історію…Рівним вже кілька років ходять легенди про підземні ходи, які оповивають усе місто. Про існування підземелля не раз розповідали старожили. Поки в провалі знайшли чотири напрямки ходів. Один з них – прямує під фонтан. Куди решта – поки невідомо. «Чотири напрямки, які ведуть в різні сторони, – констатує керівник управління культури міста Рівного. – Це вимурувана галерея. В деякі підземні ходи можна лізти навколішки. Ми бачимо якусь дуже цікаву історичну споруду. Яку – хай встановлюють історики, археологи і краєзнавці». Провалля одразу оглянули рівненські науковці. Кажуть: підземелля могли побудувати ще до 16 століття. «Та цегла, яку вийняли вже, різних часів – 17, 18, 19 століття. Але внизу цегла може бути набагато древніша. Тож я сподіваюсь, що ми вийдемо на підземні ходи більш раннього Середньовіччя і слов’янських часів», – каже дослідник Валентин ДЕМ’ЯНОВ.
У проваллі плюсова температура. Тож досліджувати його почнуть із наступного тижня. «Проте є проблема, що почне осідати грунт і падатиме все на голову. Тобто треба продумати спочатку систему укріплень, а тоді працювати. Тут ходити не можна буде, – каже старший науковий співробітник Рівненського краєзнавчого музею Олексій ВОЙТЮК.
Коштів у дослідження поки що не вкладатимуть. А ось плани на відновлене історичне підземелля – далекоглядні. «Це зберегти, накрити склом, зробити під світку. Так як роблять за кордоном. Щоб можна було експонувати об’єкт, – каже керівник управління культури міста Рівного Тарас МАКСИМЕНКО. – І тоді, я сподіваюсь, підуть діти і студенти дивитись на спадщину Короленка, описану в «Дітях підземелля». Поки ж урвище закривають від випадкових перехожих. Втім, вже цієї ночі помітили, що імпровізована загорожа посунута вбік. Заглядати, а тим більше спускатися в провалля небезпечно – наголошують у парку. Вибратися звідти самотужки, або залізти без спорядження, не травмувавшись – не можливо.
Надія Литвинюк
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.