Про дисбаланс на ринку праці та відтік робочої сили говорили у Рівненському центрі зайнятості
Про дисбаланс на ринку праці, відтік робочої сили, підсумки 2017 року та плани на майбутнє – це, та багато іншого, днями обговорювали у Рівненському обласному центрі зайнятості під час прес-конференції.
Директор обласного центру зайнятості Іван Ткачук переконує, у 2018 році служба перетвориться у сервісний майданчик з надання послуг. Утім ситуацію на ринку праці не ідеалізує, надто багато проблемних питань, які потребують негайного вирішення.
“На одну вакансію на Рівненщині претендує 12 безробітних. Попри це – фахівців не вистачає. Все більше роботодавців звертаються до нас у пошуках працівників. А все тому, що багато людей їдуть на роботу за кордон“, – зазначає Іван Ткачук.
У 2017 році Рівненська служба зайнятості працевлаштувала 34,8 тисяч людей, серед них 559 осіб з інвалідністю, 672 учасників АТО та 60 переселенців. Попри це відсото безробітних на Рівненщині досить високий – 11,6%.
«Сьогодні роботодавці мають потребу у зварювальниках, токарях, водіях, швачках, підсобних працівниках. Проблема відтоку робочої сили за кодон досить гостра, адже працівники їдуть у інші країни, а наші підприємства лишаються без спеціалістів», – розповідає Іван Федорович.- «Те законодавство, яке є у нашій державі не стимулює людей до праці. Ніхто не приймає ефективних рішень, аби людині було вигідніше працювати, а ніж їхати за кордон».
Окрім того лишається проблемним питанням і збільшення кількості неофіційно працевлаштованих людей.
Підняв, директор служби зайнятості і питання соціальної виплати людям. На думку Івана Ткачука, не всі люди, які знаходяться на обліку служби, повинні там бути. Як приклад, наводить людей, які стоять на обліку заради субсидії, а також багатодітних матерів.
«Жінки багатодітні, які отримують допомогу на дітей, вони не повинні бути на обліку у центрі зайнятості, тому що їм треба довідка в СОБЕЗ, що вони або працюють, або стоять у центрі зайнятості, як безробітні. Скажіть, будь ласка чи може жінка, яка має 10 дітей, працювати? Вона не може працювати, бо вона народжує і виховує дітей і робить велике благо для нашої держави. Чому цю довідку не може дати сільська рада де вона приживає? Що це змінило б? Зняло б кількість людей, які ми не зможемо працевлаштували, бо вони не підуть працювати. Виплачуємо якісь кошти, які вони не повинна отримувати», – каже директор.
Великий робітничий потенціалі Іван Ткачук вбачає у селянах. Нині служба зайнятості налагоджує співпрацю з ОТГ та моніторить ситуацію з робочою силою на селі аби в подальшому забезпечити людей роботою.
У 2017 році до служби зайнятості після закінчення вищих навчальних закладів звернулось 1200 людини, 300 після закінчення професійно-технічних навчальних закладів, є навіть випускники школи. Іван Ткачук зазначає – це свідчить, що молоді люди не знаходять себе на ринку праці.
«Парадокс нашої держави полягає у тому, що вища навчальна школа існує без реальної потреби ринку праці, що є сьогодні на території нашої держави. Професійно-технічні заклади, як основні, які готують робітничу молодь, розпорядженням уряду будуть передані на баланс місцевих органів влади. І постає така картина, в державі існує дисбаланс робочої сили і в той же час рішення про передачу професійно-технічних закладів, на мою думку, негативно вплине на розвиток робітничих спеціальностей в цілому по Україні», – каже Іван Федорович.
До слова у планах служби зайнятості посилити профорієнтаційну роботу з молоддю, а особливо зі школярами та навіть їх батьками. Адже, часто обираючи майбутню професію, батьки та їх діти не знають справжнього попиту професій на ринку праці – у результаті диплом є, а роботи за спеціальностю немає. У цьому зацікавлені і самі роботодавці, які потребують висококваліфікованих працівників.
Використовуватимуть спеціалісти центру і нові методи роботи з безробітними – усе для того, щоб допомогти людині зрозуміти свою готовність до роботи та визначити найпріоритетніші способи професійної самореалізації. Також, запроваджується соціальний супровід за підходом кейс-менеджменту.
Як повідомили у Рівненському обласному центрі зайнятості, протягом 2017 року запроваджено сучасні сервіси, які значно спрощують доступ до послуг Служби, в тому числі через електронні сервіси. Це і електронна черга, послуга відео-резюме та онлайн-співбесіди безробітних з роботодавцями. З 1 лютого працює новий сайт державної служби зайнятості, який дає змогу здійснювати зручний та швидкий пошук вакансій та резюме, відкрити електронні кабінети для роботодавців та безробітних, подавати звітність онлайн, пройти профорієнтаційні тести тощо Також відкрита «гаряча лінія» державної служби зайнятості. Відтепер за єдиним безкоштовним номером (0 800 50 99 66) можна отримати відповіді на питання стосовно реєстрації в центрі зайнятості, отримання послуг та інші консультації.
Вікторія Малецька
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.