Рівненщина унікальна: що приховують руїни Корецького замку…
У невеличкому містечку на Рівненщині – Корці, є свій замок, а якщо бути точнішим його руїни. Це місце обов’язково відвідує кожен турист, який мандрує Кореччиною. На звичне питання мандрівників, чи є у замку привиди і чи оповита ця місцевість містичними історіями, головний спеціаліст сектору культури і туризму Корецької райдержадміністрації Богдана Брухлій відповідає однозначно: «ніякої містики, одні історичні факти». Попри відсутність легенд, які б наганяли жах, це місце вирізняється багатою та значимою для українського народу історією…
«Бував у нас у Корці і Володимир Великий, і Данило Галицький. Князі, які правили нашим краєм, неодноразово приїздили у наше місто, але селитися не поспішали, бо не мав Корець своєї фортеці», – розповідає старший науковий співробітник Корецького районного історичного музею Брухлій Валентин. – «Лише у 1380 році, наше місто було подароване, за особливі заслуги, князю Федору Острозькому. Подальша історія має кілька версій, одна з яких, що у 1386 році місто перейшло у володіння зятя Федора Острозького – Дмитра Бутави, який згодом заснував свою династію князів Корецьких».
Історик зазначає, що багато науковців переконані – до будівництва замку Бутава не має ніякого відношення.
Якби там не було, а у 1386 році на території краю з’явився перший замок. Спочатку він належав князям Острозьким та був дерев’яним. У такому вигляді він проіснував не довго, не встоявши перед пожежами та набігами турків та татар. Згодом, перейшовши у володіння князів Корецьких, зазнав значних змін. Після чергової серйозної пожежі у 70 роках 16 століття, князь Богуш Корецький вирішує будувати його з каменю та цегли, а також міст.
«Міст був підйомним, це згодом його перебудували і він став арочним. Взагалі, спочатку це була оборонна споруда. Навколо фортеці протікала річка Корчик, русло якої спеціально змінили, аби зробити це місце з усіх сторін неприступним», – розповідає Богдана Брухлій.
У XVIII столітті фортецю князі Чарторийські перебудували у замковий комплекс у стилі барокко. У 1832 році замок згорів, і з того часу більше не відновлювався. Щоправда, у 1980-х роках були спроби його відновити, утім вони не увінчалися успіхом. А у 2005 році було відремонтовано лише віадук.
Місцеві історики мріють про реставрацію хоч і знають, що ці мрії навряд чи здійсняться – надто великих коштів потребує замок…
«Нині це руїни, але ці руїни належать народу України. Це її історична спадщина, пам’ятка архітектури всеукраїнського значення. Це не стільки пов’язано з тими залишками замку, які ми маємо, скільки з тим, яка це серйозна і велика історія народу, конкретно у цьому місці. Навіть узяти князя Самійла Корецького, він був одним з наступників Князів корецьких. Князь прийняв участь у 17 битвах проти татар, з яких 15 виграв. Помер він героїчно – турецький султан запропонував йому союз, але Самійло відмовився, за це його покарали. Згідно легенди, його кинули зі стіни на гаки, він довго мучився і говорив не хороші слова про султана. Але схоже на те, що він був убитим традиційним на той період часу способом для знатних людей, тобто його задушили з допомогою звичайнісінької мотузки», – розповідає Валентин Брухлій.
Варто зазначити, що у свій час тут працювали археологи, тоді були знайдені речі з замку, а ось до фундаментів науковці так і не дістались. «Працювали» на території руїн і чорні археологи…
«Чорні археологи бувають, але останнім часом на території замку давно нікого не було. Вони глибоко не копають, а у верхніх шарах уже давно усе знайшли науковці. Тому власне їм і нема тут, що робити». – зазначає Богдана Брухлій.
На сьогодні, до руїн найчастіше навідуються місцеві, які прагнуть «весело» провести час, історики, які слідкують за тим аби місцеві не надто «веселились», та туристи.
«Багато мандрівників мріють вилізти на вежу, і варто зазначити, що більшість це успішно робить, попри усю небезпеку. Також ваблять туристів підземні ходи, які ведуть до міст Дубната Остріг. Вони завалені і спускатись туди дуже небезпечно, але завжди є сміливці, які ризикують» – каже Богдана Брухлій.
А ще, тут відкривається прекрасна панорама на околиці та храми міста, які розміщені у місті по колу.
Побачити цю пам’ятку архітектури можете і ви, доїхати до Корця не складає жодних проблем, а сам замок розташований у центрі міста.
Вікторія Малецька
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.