Завтра в Рівному вшановуватимуть пам’ять автора словників волинських говірок, вченого Миколи Біляшівського
24 жовтня відбудеться вшанування 150-річного ювілею з дня народження українського археолога, етнографа, мистецтвознавця Миколи Біляшівського, який працював на Рівненщині. Нині на будинку по вулиці Драгоманова, 17, де зупинявся вчений, встановлена меморіальна дошка.
Початок заходу – о 12:00, біля меморіальної дошки в честь Миколи Біляшівського.
Довідково:
Біляшівський Микола Федотович народився 24 жовтня 1867 року в Умані. Паралельно закінчив юридичний факультет Київського університету св. Володимира (1890), Новоросійський університет в Одесі (1891) і природничий факультет Московського університету (1892-1893).
Після закінчення навчання працював в архівах Москви, Варшави, де виявив багато нових матеріалів з історії України.
У 1895 році Микола Біляшівський був запрошений бароном Ф. Штейнгелем для організації музею в с. Городок (нині село Рівненського району).
Як науковий керівник музею з 1895 по 1916 pp., він розробляв його структуру, експозиції, напрямки діяльності, складав інструкції, анкети, програми для дослідників. Для поповнення фондів музею новими документами, колекціями, науковими відомостями М.Ф.Біляшівський обходив чимало населених пунктів Волині та Полісся, зокрема був у Бережниці, Великих і Малих Цепцевичах, Кричильську, Степані, Більові, Клевані, Деражаному та ін.
Він знайомився з приватними архівами, бібліотеками, виявляв стародруки, давні літописні описи сіл, містечок, купував цінні експонати, записував фольклор. На основі зібраного матеріалу ним було укладено українсько-російські діалектні словники волинських говірок.
Особливо багато матеріалів принесли музею експедиції 1899 та 1900 років. Зібраними надходженнями, науковими здобутками ділився на сторінках журналів „Киевская старина” та „Архив летописей Юго-Западной России”.
Микола Біляшівський – один із фундаторів і перший директор Київського художньо-промислового музею (1902-1923).
У 1906 році його обрано депутатом І Державної думи Росії, де він був ініціатором створення „Українського клубу”. У 1917 році призначений комісаром з охорони пам’яток Київської губернії, згодом очолив відділ музеїв і охорони пам’яток Генерального секретаріату.
М.Ф. Біляшівський зробив значний внесок у розвиток музейної справи та охорони пам’яток старовини. Автор проекту першого закону України про і охорону пам’яток історії, культури й мистецтва (1918), програми створення національних і регіональних музеїв.
Микола Біляшівський – один із засновників Київського товариства охорони пам’яток старовини та мистецтва (1910). Він почесний академік І Української академії мистецтв (1918), дійсний член Української академії наук (1919). Автор понад 300 наукових праць і публікацій.
Помер Микола Федотович у 1926 році у м. Києві. Згідно з заповітом похований у м. Каневі на Княжій горі. Архів вченого зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.
Вшанувуючи пам’ять вченого у м. Рівному по вул. Драгоманова, 17, де у свій час він зупинявся, встановлено меморіальну дошку.
Повідомляє прес-служба Рівненської обласної ради
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.