ЯК РІВНЕНСЬКІ КОВАЛІ ГАРТУВАЛИ МЕТАЛ ТА ВОЛЮ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
Зазвичай дива ковальства відбуваються біля гарячих печей, під дзвін молота та у вогняному двобої – в кузнях, де з металом «на ти» силачі-ковалі. А отнаживо побачити, як із розпеченого шматка металу народжується тендітна квітка, унікальний підсвічник, тонкий візерунок – фрагмент майбутньої ковальської брамиабо пара казкових волів можна було, лише побувавши на XIV фестивалі ковальського мистецтва “Свято ковалів”, що проходив у Івано-Франківську.
Вражаюче дійство з вогнем та металом, розігріте повітря чи то від ковадла, а чи від гарячих сердець майстрів, не зважаючи надощ, зібрало чимало глядачів та учасників не лише з України. На площі Бастіону в Івано-Франківську зібралося кілька сотень представників ковальського мистецтва з десяти країн світу – України, Туреччини, Великобританії, Литви, Білорусі, Польщі, Франції та інших.
Серед учасників фестивалю і наші таланти – майстер виробничого навчання, в минулому слухач Рівненського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості Сергій Торуля приїхав до славетного фестивального міста разом із випускниками та нинішніми слухачами Павлом Марченком, Дмитром Паламарчуком, Віталієм Шевчуком, Романом Онищукомта Миколою Відруком.
Гості з цікавістю пробували підносити ковальського молота та кувати, допомагали «видобувати» із розпеченого металу елементи майбутніх виробів. Головний інструмент коваля – бойовий молот, до слова, важить від 5-6 кг, а кувалди – від 10-16 кг. Не всяк охочий без попередньої підготовки зможе вправно ними володіти. Проте, чи не найбільше раділи такій можливості діти! Тому колишній слухач РЦПТО ДСЗ із Горлівки, а нині шанований коваль у Польщі Павло Марченко залюбки знайомив малечу із азами ковальства, даючи відкриті майстер-клас усім без винятку.
Дмитро Паламарчук, який два роки тому здобув відповідну освіту в Рівненському ЦПТО, нині відточує ковальську майстерність біля голландського коваля Хууба Сенсена, відвідує подібні фестивалі в Бельгії, постійно навчається і прагне вдосконалюватися.
Майбутні ковалі – нинішні слухачі Гощанського навчального відділення РЦПТО ДСЗ Віталій Шевчук з Житомирщини та рівнянин, демобілізований учасник АТО Роман Онищук вперше на подібному заході, тому з великим інтересом спостерігали за досвідченими майстрами, переймали безцінний досвід та демонстрували власну майстерність.
Микола Відрук особливо радів нагоді побувати в Івано-Франківську: «Мокрі ноги настрій не зіпсували,- зауважив він. – Роблю підкову. Я, хоч віком вже немолодий, тільки почав вчитись на коваля. Подобається мені це, з дитинства мріяв про токарний станок, свердло і кузню. Тепер вчуся в Гощі. Скільки тут нового іцікавого дізнався, що й не передати!».
Один із учасників фестивалю Максим Клімов, завершивши навчання в РЦПТО ДСЗ, відкрив власну майстерню в Хмельницькому. Цьогоріч на франківському фестивалі продавав власні вироби.
До слова, особливо ковальськими роботами цікавляться іноземні гості, вони залюбки купують українські сувеніри.
Площа Бастіон впродовж фестивалю була вщент заповнена діючими ковальськими майданчиками, виставковими та сувенірними стендами, галереями.Відвідувачі спостерігали за роботою ковалів з усіх куточків Європи, купували вподобані сувеніри. Усе дійство супроводжували рок-музиканти, а моделідемонстрували вишукані і колоритні вишиванки.
Сергій Торуля, який не вперше відвідує ковальські фестивалі, щоразу привозить додому нові враження: подібні заходи – це унікальна нагода для нашихслухачів перейняти кращий світовий досвід ковалів, познайомитися із технікою ковальства, побачити рівень виконання робіт, зустрітися із досвідченими майстрами,краще вивчити ринок ковальських сувенірів і в майбутньому використати все побачене у власній справі. Чудовою виробничою практикою є саме такі насичені тарізноманітні заходи, де можна і себе показати, і новому навчитися. Саме тут слухачі реально можуть прорахувати вартість власних виробів, аби в подальшомузапропонувати поціновувачам ручної роботи цікаві авторські роботи. І саме в такій атмосфері з’являються нові та сміливі ідеї.
Отож, фестивальні тури рівненських ковалів тривають. Чекаємо нових цікавих світлин.
Повідомляє Рівненський центр професійно-технічної освіти ДСЗ
Читайте також у “Новинах по-рівненськи”:
Унікальні ремесла Рівненщини представлять на Всеукраїнському фестивалі
На Рівненщині митці із Донбасу покажуть свої таланти
На Рівненщині із пакетом бурштину виявили йорданця
На Рівненщині рятувальники визволили дворічну дівчинку із закритої квартири
Світовий банк запрошує будівельні компанії Рівненщини на семінар
Рівнянам показали чому кохання сексом не зіпсуєш
Трудовий колектив Рівнеоблводоканалу визначився з керівником
На Рівненщині правоохоронці у водія шукали зброю, а знайшли 11 кілограм бурштину
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.